69.3k views
0 votes
Kayla buys a two-pint bottle of juice for $3.20. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

User LRFLEW
by
4.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.10 per fluid ounce

Explanation:

Hope this helps

User Ptone
by
5.3k points
3 votes

Answer: $0.10 per fluid ounce

Explanation:

Kayla bought two-pints for $3.20.

First convert this quantity to fluid ounces.

1 pint = 16 fluid ounces

If 2 pints were bought therefore, this would be:

= 2 * 16

= 32 fluid ounces

32 fluid ounces cost $3.20.

Cost per fluid ounce is therefore:

= 3.20 / 32

= $0.10 per fluid ounce

User The Bomb Squad
by
5.0k points