32.9k views
3 votes
An 8-pound bag of apples costs $6.32. What is the cost per pound

User Almar
by
8.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.79

Explanation:

There are two ways to solve this. You can either set it up as a proportion or just divide 8 by $6.32. Be careful if you just divide, however, that you don't divide it the wrong way. 8 divided by 6.32 will give you a different answer than 6.32 divided by 8. Setting up a proportion may be harder and longer, but it is definitely the safer way to go.

Proportion:
(6.32)/(8) = (x)/(1) 6.32 = 8x 6.32 ÷ 8 = 0.79 x = 0.79

79 cents is your answer.

I hope this helps you understand a bit better. Please let me know if you need any more help. I'm happy to help any time! :) Have a great day!

User Andrew Kashpur
by
7.9k points
2 votes

Answer:

$0.79

Explanation:

User Anton Bielousov
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories