32.9k views
3 votes
An 8-pound bag of apples costs $6.32. What is the cost per pound

User Almar
by
7.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.79

Explanation:

There are two ways to solve this. You can either set it up as a proportion or just divide 8 by $6.32. Be careful if you just divide, however, that you don't divide it the wrong way. 8 divided by 6.32 will give you a different answer than 6.32 divided by 8. Setting up a proportion may be harder and longer, but it is definitely the safer way to go.

Proportion:
(6.32)/(8) = (x)/(1) 6.32 = 8x 6.32 ÷ 8 = 0.79 x = 0.79

79 cents is your answer.

I hope this helps you understand a bit better. Please let me know if you need any more help. I'm happy to help any time! :) Have a great day!

User Andrew Kashpur
by
7.1k points
2 votes

Answer:

$0.79

Explanation:

User Anton Bielousov
by
6.9k points