161k views
1 vote
Mr . Oliver purchased 20 baseball cards for $5. a. Find the unit rate per dollar . b. Find the unit rate per card .

2 Answers

5 votes
a. 4 cards per dollar
b. $0.25 per card
User Numeral
by
8.0k points
2 votes
The unit rate per card is 4
User Stoj
by
7.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories