31.0k views
0 votes
The following scenario is for #7, 8, 9, and 10 on this test.* A sign in a bakery gives the following options: Option A is 12 cupcakes for $30. Option B is 24 cupcakes for $66. Option C is 50 cupcakes for $129. What is the cost of one cupcake for Option C?

2 Answers

3 votes
$2.58 129/50 = 2.58 !!!!
User Anna Poorani
by
4.6k points
3 votes

Answer: $2.58

Step-by-step explanation: 129 ÷ 50 = 2.58

User Rflume
by
4.9k points