menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per pound)? (a) What is the unit rate (cost per pound)? Don't forget units! (b) Explain how you found the unit rate. Explanation
asked
Apr 14, 2022
81.2k
views
4
votes
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
pound)?
(a) What is the unit rate (cost per pound)? Don't forget units!
(b) Explain how you found the unit rate.
Explanation:
Mathematics
high-school
Blake Erickson
asked
by
Blake Erickson
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
1.66 pounds
Explanation:
4.98 dollars divided by 3 pounds
Tamikia
answered
Apr 19, 2022
by
Tamikia
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org