81.2k views
4 votes
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per

pound)?
(a) What is the unit rate (cost per pound)? Don't forget units!
(b) Explain how you found the unit rate.
Explanation:

1 Answer

7 votes

Answer:

1.66 pounds

Explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

User Tamikia
by
4.3k points