43.0k views
11 votes
Please help me and have a great day please be kind to others and to yourself

Please help me and have a great day please be kind to others and to yourself-example-1
User Greg Lyon
by
7.9k points

2 Answers

8 votes

Answer:

$ 1.20

Explanation:

if $3.60=3pounds

what about 1 pound?

$3.60/3

=$1.20

User Cjerdonek
by
7.8k points
10 votes

Answer:

$1.20/pound

Explanation:

Divide the total price by the amount of pounds to find the unit rate.

3.60/3 = 1.20

User Brendon Dugan
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories