168k views
3 votes
Vanessa bought some cupcakes and brownies at the school bake sale.

She bought 25 items in total and spent $40.

Each cupcake costs $2 and each brownie costs $3.

User Rahim
by
4.7k points

1 Answer

0 votes

Answer:

6 brownies and 2 cupcakes.

Explanation:

User Mon Calamari
by
5.0k points