menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You are selling tickets to your class play. You have sold 70 tickets, at a constant cost per ticket, and raised $840 What is the unit cost of the ticket
asked
Mar 12, 2022
156k
views
3
votes
You are selling tickets to your class play. You have sold 70 tickets, at a constant cost per ticket, and raised $840
What is the unit cost of the ticket
Mathematics
high-school
Tibor Nagy
asked
by
Tibor Nagy
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer: $12
Step-by-step explanation: 840 divided by 70 is $12
Michael Thiel
answered
Mar 16, 2022
by
Michael Thiel
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org