156k views
3 votes
You are selling tickets to your class play. You have sold 70 tickets, at a constant cost per ticket, and raised $840

What is the unit cost of the ticket

User Tibor Nagy
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer: $12

Step-by-step explanation: 840 divided by 70 is $12

User Michael Thiel
by
4.7k points