156k views
3 votes
You are selling tickets to your class play. You have sold 70 tickets, at a constant cost per ticket, and raised $840

What is the unit cost of the ticket

User Tibor Nagy
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer: $12

Step-by-step explanation: 840 divided by 70 is $12

User Michael Thiel
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories