179k views
2 votes
Sally bought 3 popcorns for a total of 18 dollars. How much does each box cost? Write an equation to solve the problem with c as your variable.

1 c+18=6
2 3c=18
3 18c=6
4 c+6=18

User Carlton
by
8.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Answer may be c+18=6

Explanation:

If you reverse the equation to 18/3 you will get 6

User Philnash
by
7.8k points

Related questions

asked Sep 13, 2024 56.9k views
ZheFrench asked Sep 13, 2024
by ZheFrench
8.5k points
1 answer
1 vote
56.9k views
2 answers
1 vote
19.2k views
2 answers
0 votes
208k views