178k views
1 vote
Lamont wants to buy raspberries and apples to make a fruit tart raspberries cost $3.50 per pound and apples cost $3.75 per pound. How much dose he spend if he buys 3 pounds Aurora has been losing 2 pounds of apples ?how much does he spend if he buys X pounds of raspberries and Y pounds of apples ? ​

User Khex
by
5.1k points

1 Answer

7 votes

Complete question :

Lamont wants to buy raspberries and apples to make a fruit tart raspberries cost $3.50 per pound and apples cost $3.75 per pound. How much dose he spend if he buys 3 pounds raspberry and 2 pounds of apples ?how much does he spend if he buys X pounds of raspberries and Y pounds of apples ? ​

Answer:

$18.00 ;

3.50x + 3.75y

Explanation:

Given that:

Cost per pound of raspberry = $3.50

Cost per pound of apple = $3.75

Cost of 2 pounds of raspberry = 3 * $3.50 = $10.50

Cost of 2 pounds of apple = 2 * $3.75 = $7.50

Total spent = $(10.50 + 7.50) = $18.00

Cost of X pounds of raspberry and Y pound of apple

.

(3.50 * X) + (3.75 * Y)

3.50x + 3.75y

User Apples
by
5.2k points