65.5k views
1 vote
A package of 12 pens costs $3.60. What is the cost per pen? Hint: how much does 1 pen cost?

User JefClaes
by
4.1k points

1 Answer

5 votes

one pen cost is 30 cents

0.30 times 12 is 3.60

User Shep
by
4.9k points