menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 12 pens costs $3.60. What is the cost per pen? Hint: how much does 1 pen cost?
asked
Sep 13, 2022
65.5k
views
1
vote
A package of 12 pens costs $3.60. What is the cost per pen? Hint: how much does 1 pen cost?
Mathematics
high-school
JefClaes
asked
by
JefClaes
4.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
one pen cost is 30 cents
0.30 times 12 is 3.60
Shep
answered
Sep 19, 2022
by
Shep
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org