65.5k views
1 vote
A package of 12 pens costs $3.60. What is the cost per pen? Hint: how much does 1 pen cost?

User JefClaes
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

one pen cost is 30 cents

0.30 times 12 is 3.60

User Shep
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories