Answer:
The correct response is "$275,275".
Step-by-step explanation:
The given values are:
Sales,
= 400,000
Gross margin,
= 120,000
Beginning Inventory goods,
= 150,475
Finished inventory goods,
= 145,750
Now,
The cost of goods sold will be:
=

On substituting the values, we get
=

=

As we know,
⇒

⇒

⇒

⇒

⇒
($)