87.7k views
3 votes
Question 16 of 30

Ingrid has $28 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint costs $8. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.​

User Pumbo
by
4.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

3

Explanation:

You have to divide 28 divided by 8.

28/8 = 3.5

I'm pretty sure you can't buy half a tube of paint, so Ingrid would only be able to buy 3.

User Mesilliac
by
5.1k points