51.9k views
3 votes
Oel visits a department store to pick a pack of salted mixed nuts. A pack of 15 oz. Is priced at $7.50 and the offer on a pack containing 25 oz. Is $11.75. Which pack is the better buy

User Jesin
by
5.1k points

1 Answer

4 votes
The 24 ounce one ig because if you divide 7.50 by 15 you’ll find out that it’s 0.50€ per ounce. You’re saving money and getting more for the 25 pack because it should originally be $12.50 but they are giving you 10 more ounces for just $11.75
User Uma Madhavi
by
4.9k points