Answer:
$48,000
Step-by-step explanation:
The computation of ending inventory using average method is shown below
Total units = 200 + 400 + 100 = 700
Total cost = (200 × $140) + (400 × $160) + (100 × $200)
= $28,000 + $64,000 + $20,000
= $112,000
Average cost per unit = $112,000/700 = $160
Ending inventory = Total units - units sold
= 700 - 400
= 300
Therefore, cost of ending inventory = Ending inventory × Average cost per unit
= 300 units × $160
= $48,000