213k views
5 votes
Adam can buy pencils in packages of 12 for $2.19, 40 for $3.99, 50 for $4.75, or 100 for $10. How many pencils are in the package with the lowest unit cost

User Munneson
by
7.7k points

2 Answers

2 votes

Answer:

50 pencils

Explanation:

2.19/12 = .18

3.99/40 = .09975

4.75/50 = .095

10/100 = .10

Although with mark-up to the hundredths place, there wouldn't be a logical difference is stores...

User Lowercase
by
7.8k points
3 votes

Answer:

50 for $4.75

Explanation:

First step is to determine the unit cost of each pencil:

price of pack / number of units = cost per pencil

1. $2.19 / 12 = $0.1825

2. $3.99 / 40 = $0.09975

3. $4.75/ 50 = $0.095

4. $10 / 100 = $0.10

The correct answer is $4.75 for 50 pencils because it is the lowest per unit cost.

User Bhushan Dhamdhere
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.