216k views
7 votes
Just help please. A certain brand of coffee costs $6.99 for 24.2 ounces.

What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

$
per oz

2 Answers

0 votes

Answer:

169.158

Explanation:

A certain brand of coffee costs $6.99 for 24.2 ounces.

Now, let's multiply.

6.99 * 24.2 = 169.158.

The unit rate per ounce is 169.158.

hope this helped.

User Melvio
by
4.7k points
8 votes

Answer:

$0.29 per oz

Explanation:

6.99=24.2

Divide both sides to get one on the right side (oz side)


(6.99)/(24.2)=(24.2)/(24.2)

0.29=1

$0.29 per oz

User Andres C
by
4.8k points