Answer:
169.158
Explanation:
A certain brand of coffee costs $6.99 for 24.2 ounces.
Now, let's multiply.
6.99 * 24.2 = 169.158.
The unit rate per ounce is 169.158.
hope this helped.
$0.29 per oz
6.99=24.2
Divide both sides to get one on the right side (oz side)
0.29=1
5.1m questions
6.7m answers