7.3k views
0 votes
One brand of orange juice is sold in four different sizes. The 8 ounce carton costs $0.99. The 48-ounce carton costs $2.49. The 64-ounce carton costs $3.75. Which size is the Best Buy? Explain how you determine your answer

1 Answer

4 votes
To determine which size is the best value, we must find the cost per ounce of each. We can do so by creating rates for each size.

8 ounce size: .99/8 = $.123 per ounce

48-ounce size: 2.49/48 = $.0518 per ounce

64-ounce size: 3.75/64 = $.0585 per ounce

Is there a fourth size mentioned?

Out of the three sizes we have here, the 48-ounce size would be the best value because it has a unit rate of $.0518 per ounce, which is lower than the other sizes.

Btw, I noticed you are low on points. I can put a random question up on my account with 50 points for you if that helps you out.
User Lindsy
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories