124k views
5 votes
Three students have summer jobs. The proportional relationship between their pay and the hours they work is shown.

Student A:

Time (hours) 5 14
Pay (dollars) 58.75 164.50


Student B: $162.00 for 12 hours

Student C: The equation p = 14.5h, where p represents total pay and h represents hours worked

Which student is paid the most for 20 hours of work?
Student A, who is paid $270 for 20 hours of work
Student B, who is paid $235 for 20 hours of work
Student C, who is paid $290 for 20 hours of work
All three students are paid $235 for 20 hours of work

User Hongwei Xi
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Student C who is paid $290 for 20 hours of work

Explanation:

To find the unit rate for each student you put p/h.

Pay/hours, Student A was paid $11.75 each hour

Student B $13.5 each hour

Student C $14.5 each hour

$11.75 x 20 =$235

$13.5 x 20 = $270

$14.5 x 20 = $290

User Gem
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories