128k views
2 votes
I bought 7 boxes of pencils for $23.65. How much would just one box cost? What is the unit rate?

1 Answer

3 votes

Answer: (Around) ≈3.38

Step-by-step explanation: So, to find the unit rate, I like to set up a proportion, so it would look like this:

:
(23.65)/(7) =
(?)/(1)

Therefore, we need to divide 23.65 by 7 to find the unit rate for 1. So, when you divide 23.65 by 7, you would get 3.3785714285714286. But, we would round it to about $3.38 for 1 box. When we check but multiply 33.8 by 7, we get $23.66. It is so close.

User Jonathon Bolster
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories