69.7k views
3 votes
Rose spent $2.00 for

20 pieces of gum. Joe spent
$1.50 for 10 pieces of gum.
Who got the better deal?
Explain your answer.

User Pdeschen
by
9.0k points

2 Answers

5 votes
To figure out who got the better deal we need to find the unit rate of one piece of gum.

Rose:

2.00 / 20 = 0.10

Joe:

1.50 / 10 = 0.15


Final answer:

Looking at our answers we can say that Rose got the better deal because she is paying 10 cents per piece of gum.
User Vishy
by
7.7k points
3 votes

Answer: Rose got the better deal!

Explanation:

Rose got the better deal, she only spent .10 cents for every piece, while joe spent .15 cents and only got 10 pieces.

User Ali Yousefi
by
9.1k points

No related questions found