61.0k views
4 votes
A certain type of cereal costs $3.79 for 19.5 ounces. What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

User Roe
by
4.9k points

2 Answers

10 votes

Explanation:

$3.79 ÷ 19.5 = .194

answer = $.19 per oz

User Noeleen
by
5.5k points
4 votes

Answer:

0.19

Explanation:

I took the test and passed

User Sardok
by
5.9k points