80.6k views
3 votes
You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9. Your

friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17.
a. Write a system of linear equations that represents this situation.
b. What is the price per pound for apples?
c. What is the price per pound for oranges?

1 Answer

5 votes

Answer:

8 pounds of oranges for $12.

Explanation:

User Jwogrady
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories