menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pack of six gatorade bottles cost $8.40. what is the unit price?
asked
Aug 1, 2023
152k
views
1
vote
A pack of six gatorade bottles cost $8.40. what is the unit price?
Mathematics
middle-school
MaxS
asked
by
MaxS
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
1.40
Divide 8.40 by six
Helana
answered
Aug 1, 2023
by
Helana
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
1.40
Explanation:
the answer is $1.40
Natersoz
answered
Aug 6, 2023
by
Natersoz
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 17, 2020
45.7k
views
8) Matthew bought snacks for his soccer team. He bought a bag of apple slices for $5.65, and he bought a 12-pack of Gatorade bottles. The total cost was $12.13 before tax. Which equation below can be used
Piizei
asked
Mar 17, 2020
by
Piizei
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
45.7k
views
asked
Oct 17, 2020
47.6k
views
Matthew bought snacks for soccer team. He bought a bag of apple slices for $5.65, and he bought a 12 pack of Gatorade bottles. The total cost was $12.13 before tax. Which equation below can be used to
Jkrevis
asked
Oct 17, 2020
by
Jkrevis
7.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
47.6k
views
asked
Feb 24, 2021
87.3k
views
Coach McNeil needs 60 bottles of Gatorade for his baseball team's practice. He stops by the store on the way to practice. Food Lion is offering 2 specials: a 10 pack of Gatorade for $12, or a 6 pack of
Mass Dot Net
asked
Feb 24, 2021
by
Mass Dot Net
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
87.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org