62.3k views
2 votes
Can i have help with this?

User Sammarcow
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Solution

3 pounds of Organic apples cost $7.50

1 pound will be x


\begin{gathered} 3pounds=7.5 \\ 1pounds=x \\ x=(7.5)/(3) \\ x=\text{ \$}2.5 \end{gathered}

1 Regular apples cost $2.00

Can i have help with this?-example-1
User Tim Koelkebeck
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories