78.9k views
3 votes
Find the unit price. Then determine which was the best buy. 1) paper: 100 sheets for $ 0.99 500 sheets for $ 4.29 2) peanuts: 1 pound for $ 1.29 12 ounces for $ 0.95

User Skillachie
by
8.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

(1)500 sheets for $ 4.29, Unit Price=$0.00858 per sheet

(2)12 ounces for $0.95, Unit Price = $1.27 per pound

Step-by-step explanation:

Part 1


\begin{gathered} 100\text{ sheets for \$0.99} \\ \text{Unit Price=}\frac{\text{0.99}}{100}=\$0.0099\text{ per sheet} \\ 500\text{ sheets for \$4.29} \\ \text{Unit Price=}\frac{\text{4.29}}{500}=\$0.00858\text{ per sheet} \end{gathered}

The unit price for 500 sheets for $4.29 is lower, therefore, it is the best buy.

Part 2

1 pound for $ 1.29


\begin{gathered} \text{Unit Price=}(\$1.29)/(1) \\ =\$1.29\text{ per pound} \end{gathered}

12 ounces for $ 0.95​

To compare, both must be in the same unit.


\begin{gathered} 16\text{ ounces = 1 pound} \\ 12\text{ ounces = 12}*(1)/(16)=0.75\text{ pounds} \end{gathered}

Therefore, the unit price:


\begin{gathered} \text{Unit Price=}(\$0.95)/(0.75) \\ =\$1.27\text{ per pound} \end{gathered}

Therefore, 12 ounces for $0.95​ is a better buy.

User Eejin
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories