167k views
5 votes
Elijah had $22 to spend on six pencils after buying them she had $4 how much did each pencil cost.

User Xelibrion
by
5.6k points

1 Answer

2 votes

Given the following question:

Initial amount = $22

Bought 6 pencils

4$ left


22-3-3-3-3-3-3=4

3 dollars per pencil

User ElDuderino
by
5.0k points