167k views
5 votes
Elijah had $22 to spend on six pencils after buying them she had $4 how much did each pencil cost.

User Xelibrion
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Given the following question:

Initial amount = $22

Bought 6 pencils

4$ left


22-3-3-3-3-3-3=4

3 dollars per pencil

User ElDuderino
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories