218k views
1 vote
If three pounds of coffee costs $22.56, what is the cost of 1 pound?

1 Answer

2 votes

We are given the cost of three pounds of coffee, and we are asked to find the cost of one pound. To do that we can use a rule of three, like this:


\begin{gathered} 3\text{ pounds}\rightarrow22.56 \\ 1\text{pound}\rightarrow x \end{gathered}

Now we solve for "x" multipliying in cross, like this:


x=((1pound)(22.56))/(3pounds)

Now we solve the operations:


x=7.52

Therefore, one pound of coffee is $7.52

User Raffie
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories