133k views
1 vote
Solar radiation at the surface of the earth is about 700 W/m2. How much solar energy is incident on a roof of dimensions 7.48 m by 15.16 m in 1.09 hours?

User Tamdim
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Given:

The intensity of Solar radiation is,


I=700\text{ W/m}^2

The area of the roof is,


A=7.48\text{ m}*15.16\text{ m}

The time is,


\begin{gathered} t=1.09\text{ hours} \\ =1.09*3600\text{ s} \end{gathered}

To find:

The incident solar energy

Step-by-step explanation:

The incident energy is,


\begin{gathered} E=IAt \\ =700*7.48*15.16*1.09*3600 \\ =311.5*10^6\text{ J} \end{gathered}

Hence, the incident energy is


311.5*10^6\text{ J}

User Chris Arena
by
6.8k points