230k views
0 votes
Question #6 Which scenario represents a unit rate of $2? A A 6-pack of hair bows costs $6. How much does 1 hair bow cost? B A 12-pound bag of cat food costs $24. How much does 1 pound of cat food cost? C A 24-pack of water bottles costs $12. How much does 1 water bottle cost? A 42-pound bag of fertilizer costs $21. How much does 1 pound of fertilizer cost ?

User KAnGeL
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

We will have that the $12 rate is given by:

B. A 12-pound bag of cat food cost $24, that is:

$24/12 = $2 per pound of food.

User NicolasMoise
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories