227k views
0 votes
Sandy was shopping and saw that 4lbs of meat costs $8.00. Calculate the unit price for 1 oz of the meat. $____

1 Answer

1 vote

To answer this question first we convert from lbs to oz.

Recall that:


1\text{ lb = 16 oz.}

Therefore,


4\text{ lbs= 64 oz.}

Now, since 64 oz cost $8.00, then the cost of 1 oz of meat is:


(8.00)/(64)\text{dollars}\approx0.13\text{ dollars.}

Answer: $0.13.

User Tyren
by
6.0k points