Answer:
The compressive stress is 177.93 MN/m²
Explanations:
1 inch = 0.0254 meters
The outside diameter, D = 2.5 in
D = 2.5 x 0.0254
D = 0.0635 m
The inner diameter, d = 1.5 in
d = 1.5 x 0.0254
d = 0.0381 m
The area of circular tube is calculated as:

The Area of the circular tube = 0.002 m²
The compressive load = 80 kips
1 kips = 4448.22 N
The compressive load = 4448.22 x 80 N
The compressive load = 355857.6N
