177k views
0 votes
Question #3 The same dish detergent is sold at 4 different grocery stores in different sized bottles. Bottle Size (ounces) 20 Store Hawkin's Grocery Mitchell's Store Selena's Market Teresa's Store Price $5.00 $8.00 $12.00 $20.00 100 Which store has the lowest price per ounce? А Hawkin's Grocery B Mitchell's Store C Selena's Market D Teresa's Store Jestion #4 ex paints a total of 9 dollhouses using 2 cans of naint

Question #3 The same dish detergent is sold at 4 different grocery stores in different-example-1
User Subhan
by
7.8k points

1 Answer

5 votes

To find the price per ounce for each grocery store we have to divide the price by the size of the bottle:

Hawkin's Grocery:


(5)/(20)=0.25

$0.25 per ounce

MItchell's Store:


(8)/(25)=0.32

$0.32 per ounce

Selena's Market:


(12)/(40)=0.30

$0.30 per ounce

Teresa's Store:


(20)/(100)=0.20

$0.20 per ounce

We can see that Teresa's Store has the lowest price per ounce

User Alberto Rivelli
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.