51.8k views
2 votes
20 pounds of potatoes cost $8.00, How much does 1 pound cost?​

User Einclude
by
8.2k points

2 Answers

3 votes

Answer: 40 cents per pound

Step-by-step explanation: 800 cents is 8 dollars so dived 800 by 20 and you get 40 so its 40 cents

User RoundTower
by
8.3k points
7 votes

Answer:

$0.40

Explanation:

20 pounds = $8.00

1 pound = $8.00÷20

1 pound = $0.40

User Ahmet Arslan
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories