51.8k views
2 votes
20 pounds of potatoes cost $8.00, How much does 1 pound cost?​

User Einclude
by
4.5k points

2 Answers

3 votes

Answer: 40 cents per pound

Step-by-step explanation: 800 cents is 8 dollars so dived 800 by 20 and you get 40 so its 40 cents

User RoundTower
by
4.7k points
7 votes

Answer:

$0.40

Explanation:

20 pounds = $8.00

1 pound = $8.00÷20

1 pound = $0.40

User Ahmet Arslan
by
5.3k points