192k views
0 votes
See your levelsDEA 9-pack of plastic flower pots costs $9.72. What is the unit price?per pot

User CoR
by
4.9k points

1 Answer

3 votes

The unit price can be calculated as:


\text{unit price=}\frac{\text{ cost of the pack}}{\text{units on the pack}}

Since every pack costs $9.72 and there are 0 plastic flower pots per pack, the unit price is:


\text{unit price = }(9.72)/(9)=1.08

Answer: $1.08 per pot

User Banghua Zhao
by
4.6k points