Given:
The mass of the women is m = 60 kg
The height of the building is h = 10 m
The time duration is t = 0.12 s
Required: Average force exerted by the net on the women.
Step-by-step explanation:
First, we need to calculate the speed by the formula

Here, g = 9.8 m/s^2 is the acceleration due to gravity.
On substituting the values, the speed of the car will be

The impulse can be calculated as

The average force can be calculated as

Final Answer: The average force exerted by the net on her is 7000 N