19.1k views
2 votes
The cost of a dozen apricots is 360 cents. What is the cost of an apricots in cents, if c represents the cost of an apricot?

The cost of a dozen apricots is 360 cents. What is the cost of an apricots in cents-example-1

1 Answer

3 votes

To answer the problem we need to divide the total price by the amount of apricots, since the total price given is for a dozen this means that the price for one apricot is:


c=(360)/(12)

User KAdot
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.