135k views
2 votes
paddy spent $63.00 on three tickets to a concert. javier spent $80 on four tickets. which person paid less per ticket

1 Answer

2 votes

Let's find the unit price

Paddy =$63.00/3 = $21 per ticket

Javier = $80 /4 = $20 per ticket

This implies Javier paid less per ticket

User El Dude
by
4.9k points