Given data:
The given cost of 2-pound is C=$11.20.
The given cost can be express as,
2-pound=$11.20
2(16 ounce)=$11.20
1 ounce =$11.20/32
=$0.35
Thus, the price of 1 ounce is $0.35.
5.7m questions
7.5m answers