136k views
5 votes
A 2-pound bag of cherries cost $11.20. what is the price per ounce

User Keyonna
by
9.0k points

1 Answer

3 votes

Given data:

The given cost of 2-pound is C=$11.20.

The given cost can be express as,

2-pound=$11.20

2(16 ounce)=$11.20

1 ounce =$11.20/32

=$0.35

Thus, the price of 1 ounce is $0.35.

User Kayley
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories