136k views
5 votes
A 2-pound bag of cherries cost $11.20. what is the price per ounce

User Keyonna
by
6.1k points

1 Answer

3 votes

Given data:

The given cost of 2-pound is C=$11.20.

The given cost can be express as,

2-pound=$11.20

2(16 ounce)=$11.20

1 ounce =$11.20/32

=$0.35

Thus, the price of 1 ounce is $0.35.

User Kayley
by
5.7k points