199k views
9 votes
If given 0.8 moles of sugar and 713.1 mL of water, what is the Molarity?

1 Answer

7 votes

Answer:

1.122 mol/L

Step-by-step explanation:

Molarity = Moles ÷ Vol in L

First, convert volume from mL to L as,

713.1 mL ÷ 1000 = 0.7131 L

Putting values,

Molarity = 0.8 mol ÷ 0.7131 L

Molarity = 1.122 mol/L

User Inneb
by
7.2k points