First, we need to find the cost per lb of the given package and of the ones in parts A to D. Then, we need to compare the result of the options with the first one.
To find the cost per lb, we need to divide the cost by the amount of lb. We obtain:
![5.75\colon(2(1)/(2))=(5.75)/(2.5)=2.3](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/595var017ajretklznkh8x5fwrqivo2xfa.png)
Now, for parts A to D, we have:
![\text{ A. }6.79\colon(2(1)/(4))=(6.79)/(2.25)\cong3.02](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/73oxcpjuxnrdbsot569bse5mox5vtk8drj.png)
![\text{ B. }2.99\colon1=2.99](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/if5qtk9fpcoxqchdc6gu52xqtr4w6w1hhf.png)
![\text{ C. }14.95\colon(6(1)/(2))=(14.95)/(6.5)=2.3](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/osl8p79jr7hsrhq5zwwndw8dd0r2exrm5x.png)
![\text{ D. }39.99\colon18=(39.99)/(18)\cong2.22](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/ox99bqzo1k7k4j46nhfmisj49vhh1ddp05.png)
Therefore, the following packages cost:
A. More
B. More
C. Same
D. Less