90.5k views
3 votes
A 2 1/2 package of chicken is on sale for 5.75. Select whether each package costs more than, less than or same per lb as the 2 1/2 lb package

A 2 1/2 package of chicken is on sale for 5.75. Select whether each package costs-example-1
User Femibyte
by
5.7k points

1 Answer

2 votes

First, we need to find the cost per lb of the given package and of the ones in parts A to D. Then, we need to compare the result of the options with the first one.

To find the cost per lb, we need to divide the cost by the amount of lb. We obtain:


5.75\colon(2(1)/(2))=(5.75)/(2.5)=2.3

Now, for parts A to D, we have:


\text{ A. }6.79\colon(2(1)/(4))=(6.79)/(2.25)\cong3.02


\text{ B. }2.99\colon1=2.99


\text{ C. }14.95\colon(6(1)/(2))=(14.95)/(6.5)=2.3


\text{ D. }39.99\colon18=(39.99)/(18)\cong2.22

Therefore, the following packages cost:

A. More

B. More

C. Same

D. Less

User Viral
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.