76.6k views
0 votes
A store has two types of nuts that they will mix together to make a mixture worth $5.91 per pound. If thestore uses 13 pounds of a nut that costs $3.10 per pound, how many of pounds of nuts that cost $7.50 perpound should be added to make the mixture?The store should addpounds of nuts worth $7.50 per pound (round to the nearest wholepound - NO COMMAS).

User Bspeagle
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Given:

The cost of mixture per pound, M= $5.91.

The quantity of nuts taken first , n=13 pounds.

The cost of nuts per pound, which was taken first, N=$3.10.

The cost of nuts per pound taken second, P=$7.50.

Let p be the quantity of nuts taken second.

Hence, we can write,


M(n+p)=Nn+Pp

Now, put the values in the above equation.


\begin{gathered} 5.91*(13+p)=3.1*13+7.5* p \\ 5.91*13+5.91p=3.1*13+7.5* p \\ 5.91p-7.5* p=3.1*13-5.91*13 \\ -1.59p=13(3.1-5.91) \\ -1.59p=13*(-2.81) \\ -1.59p=-36.53 \\ p=(-36.53)/(-1.59) \\ p\cong23\text{ pounds} \end{gathered}

Therefore, 23 pounds of nuts that cost $7.50 per pound is added to make the mixture.

User Terence Chow
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories