Given:
The cost of mixture per pound, M= $5.91.
The quantity of nuts taken first , n=13 pounds.
The cost of nuts per pound, which was taken first, N=$3.10.
The cost of nuts per pound taken second, P=$7.50.
Let p be the quantity of nuts taken second.
Hence, we can write,
![M(n+p)=Nn+Pp](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/jakjbbrzyu8djsswi2wt4f3vzz5vt3ds4e.png)
Now, put the values in the above equation.
![\begin{gathered} 5.91*(13+p)=3.1*13+7.5* p \\ 5.91*13+5.91p=3.1*13+7.5* p \\ 5.91p-7.5* p=3.1*13-5.91*13 \\ -1.59p=13(3.1-5.91) \\ -1.59p=13*(-2.81) \\ -1.59p=-36.53 \\ p=(-36.53)/(-1.59) \\ p\cong23\text{ pounds} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/bkltm40vvpovzyrr61c8aph6mo7yfw9cx2.png)
Therefore, 23 pounds of nuts that cost $7.50 per pound is added to make the mixture.